Co to jest dogtrekking?
Uwielbiasz aktywnie spędzać czas wolny ze swoim pupilem na świeżym powietrzu? Dogtrekking przypadnie Ci do gustu. Jest to po prostu marsz lub marszobieg z psem, czyli wspólne wędrowanie na dystansach dłuższych niż klasyczne, codzienne spacery. Podczas tych wypraw, pies jest zazwyczaj przywiązany do pasa noszonego przez człowieka. To wspaniały sposób dla osób lubiących aktywność fizyczną na wspólnym spędzaniu czasu z psem na świeżym powietrzu.
Jak przygotować psa do dogtrekkingu?
Dogtrekking jest fantastycznym sposobem na aktywne spędzanie czasu z psem. Można go uprawiać w różnych miejscach, od górskich szlaków po brzegi jezior, lasy. Wybór trasy zależy od osobistych preferencji. Przygotowując się do dogtrekkingu, należy zadbać o kondycję fizyczną zarówno swoją, jak i psa. Regularne spacery i treningi kondycyjne są kluczowe, aby pies był w formie i mógł bez problemów radzić sobie z trasami.
Czy dogtrekking jest odpowiedni dla każdego psa?
Ogólnie rzecz biorąc nie ma restrykcyjnych zasad dotyczących tego, który pies może uprawiać dogtrekking. Jest to sport dla każdego czworonoga. Należy jedna dostosowywać swoje tempo i intensywność bezpośrednio do kondycji i stanu zdrowia pupila. Przed pierwszymi wyprawami, wizyta u weterynarza z psem jest zalecana. Należy upewnić się, że zwierzę jest zdrowe i gotowe na taką aktywność. Ważne jest również, aby książeczka szczepień była aktualna. Niezbędne jest też zapewnienie ochrony przed pasożytami. Pozwoli to uniknąć niebezpiecznych dla psa chorób odkleszczowych. Warto również zadbać o swoją kondycję poprzez regularne ćwiczenia i spacery.
Większość zdrowych psów będzie cieszyć się dogtrekkingiem. Dla mniejszych psów zaleca się jednak łatwiejsze trasy. Większe i silniejsze czworonogi mogą podjąć się bardziej wymagających wyzwań. Kluczowe jest dostosowanie aktywności do możliwości i zdrowia psa.
Akcesoria do dogtrekkingu
Przygotowując się do pierwszej przygody z dogtrekkingiem, ważne jest, aby wyposażyć siebie i swojego psa w kilka kluczowych akcesoriów.
- Szelki i smycz dla psa: wybór wysokiej jakości szelek i regulowanej smyczy jest istotny dla bezpieczeństwa i komfortu psa podczas dogtrekkingu, zapewniając właścicielowi kontrolę w każdych warunkach. Istotne jest jednak, aby szelki były bardzo wygodne i nie uwierały, ani nie ocierały psa podczas ruchu. Istotne jest, aby szelki do dogtrekkingu były wykonane z wysokiej jakości materiałów, które zapewnią psu pełną swobodę ruchów.
- Elementy odblaskowe: pomogą zwiększyć bezpieczeństwo psa, szczególnie po zmroku. Warto kupić świecące akcesoria lub obroże z elementami odblaskowymi.
- Pas trekkingowy: umożliwia utrzymanie rąk wolnych podczas wędrówki, co jest wygodne, gdy trzeba np. użyć mapy czy telefonu.
- Obroża przeciwkleszczowa: która ochroni psa przed kleszczami i innymi owadami podczas pobytu na łonie natury.
- Przekąski i woda: zabierz ze sobą butelkę wody i ulubione przysmaki psa, które pomogą mu odzyskać energię w trakcie długich wędrówek. Wiele osób niestety o tym zapomina.
Podsumowanie
Dogtrekking to nie tylko świetny sposób na aktywne spędzenie czasu, ale także na pogłębienie relacji z psem. Wiosna i lato to idealny czas, aby rozpocząć tę przygodę, ze względu na sprzyjające warunki pogodowe. Przed rozpoczęciem takiej aktywności fizycznej należy bezwględnie zasięgnąć opinii weterynarza. Zdecydowanie dogtrekking nie jest wskazany dla wszystkich ras psów. Jamniki czy mopsy nie będą zadowolone z takich wypraw. Przyjemność dla obu stron w tym sporcie to przecież podstawa.