Jak pomóc zwierzakom domowym przetrwać fajerwerki?
Wystrzały fajerwerków dla zwierząt domowych to bardzo niemiłe i przerażające doświadczenie. Psy i koty mają bardziej wrażliwy słuch, niż ludzie. Żadne z nich nie wie, co się dzieje. Jasne światła, wystrzały, głośne dźwięki. Właściciele zwierząt zwykle są bezradni. Zobacz, jak pomóc zwierzakom przetrwać noc sylwestrową. Dla ludzi noc sylwestrowa to czas radości i zabawy. Jednak dla naszych zwierząt to często trudny moment. Jak więc zadbać o komfort i bezpieczeństwo naszych pupili?
Najważniejsze jest, aby przygotować się do Sylwestra z wyprzedzeniem. Nie wpadaj w panikę, jeżeli jesteś świeżo upieczonym właścicielem kota lub psa. Zwierzak może okazywać strach przed fajerwerkami w różnorodny sposób: może dyszeć, chodzić lub trząść się ze strachu, zaś kot może próbować się ukryć, mieć powiększone źrenice i poruszać się z brzuchem przy podłodze.
Stwórz cichy zakątek jeszcze przed Sylwestrem
Pies lub kot musi zapoznać się z tym miejscem wcześniej. Powinno mu się kojarzyć z taką cichą i bezpieczną przystanią, do której może uciec. Połóż tam jego ulubione posłanie, kocyk lub legowisko i zabawki. Nie rób niczego na siłę. Zwierzę powinno samo wybierać to miejsce, jeżeli będzie chciało poczuć się bezpiecznie. Stwórz mu kryjówki, w których będzie mógł spokojnie przeczekać noc sylwestrową.
Wcześniejszy spacer i kolacja
W ten jeden wieczór warto odrobinę zmienić przyzwyczajenia zwierzaka. Wyprowadź pupila na dłuższy spacer w miarę wcześnie, aby mógł spokojnie załatwić swoje potrzeby. Wystrzały fajerwerków niestety pojawiają się już na długo przed północą, dlatego nie odkładaj spaceru i kolacji na ostatnią chwilę. Nie spuszczaj psa ze smyczy, bo nigdy nie wiesz, czy za chwilę ktoś nie odpali gdzieś petardy i zwierzę nie ucieknie w popłochu.
Obroża i mikroczip
Chipowanie psa lub kota to zabieg bezbolesny. Kup też o obrożę z adresówką (nigdy nie wiesz, jaka może być reakcja psa na wystrzał fajerwerków). Zabezpieczysz w ten sposób pupila i odnajdziesz zwierzę, jeżeli ucieknie.
Zamknij drzwi i okna
Jeżeli planujesz wyjść na zewnątrz w noc sylwestrową, pamiętaj o swoim psie lub kocie. Wystraszony fajerwerkami zwierzak może uciec przez otwarte okno lub drzwi. Pamiętaj, żeby wcześniej zamknąć pupila w innym pokoju. Zasłoń zasłony i włącz w mieszkaniu głośniej radio lub telewizję, aby zagłuszyć wystrzały.
Zachowaj spokój
Nie okazuj zdenerwowania w pobliżu zwierzaka. Dodatkowo go zestresujesz. Pamiętaj też, aby nigdy nie karać psa lub kota, jeżeli zacznie okazywać strach przez wystrzały fajerwerków. Weź zwierzaka na ręce, przytul, okaż odrobine czułości i staraj się go uspokoić. Nie ignoruj pupila. Dźwięk petard to dla zwierzaka oznaka niebezpieczeństwa i instynktownie może próbować uciekać. Pochwal go, kiedy zdecyduje się wyjść z ukrycia, pomimo otaczającego go hałasu. Możesz podać mu ulubiony przysmak, gryzak, aby pupil zajął się czymś innym.
Zajmij czymś zwierzaka
Podczas gdy na zewnątrz zaczynają się wystrzały, odwróć uwagę swojego zwierzaka od hałasów. Zabawki, smakołyki, interaktywne gry. Daj psu coś do gryzienia, a kotu zabaweczkę do łapania. Dla ptaków możesz przygotować coś smacznego, co je zajmie. Im mniej uwagi poświęcą hałasom, tym lepiej.
Nie zostawiaj zwierzaka samego
Twoje zwierzę potrzebuje poczucia, że nie jest samo. Zadbaj więc o jego spokój. Jeśli masz możliwość, zostań w domu i bądź z pupilem przez całą noc. Twój głos, Twoja obecność, to dla niego ogromne wsparcie.
Pamiętaj o ptakach
Dla ptaków, które mają bardzo wrażliwy układ nerwowy, noc sylwestrowa może być koszmarem. Trzymaj klatki w cichym miejscu, najlepiej z dala od okien. Zasłoń klatki, aby ograniczyć dostęp światła. Możesz również włożyć do klatki coś, co pomoże im poczuć się bezpieczniej.
Jak jeszcze zmniejszyć strach psa lub kota przed fajerwerkami?
Może próbować odtwarzać psu lub kotu dźwięk fajerwerków, na przykład kiedy się bawi. Oczywiście dźwięk powinien być cichszy. Pozwoli to zwierzakowi oswoić się z tymi odgłosami. Zawsze warto też skonsultować się ze swoim weterynarzem, który może przepisać psu lub kotu tabletki uspokajające. Pamiętaj jednak, że nie zawsze będą one skuteczne i do tego mogą spowodować skutki uboczne. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowanie zwierzaka na noc sylwestrową. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Sylwester to wyjątkowa noc, ale pamiętajmy, że dla naszych zwierząt może być pełna lęku i niepotrzebnego stresu. Bądźmy dla nich oparciem. Dzięki kilku prostym krokom sprawisz, że ta noc będzie spokojniejsza, a Twój pupil bezpieczny.