Dlaczego kot nie chce używać kuwety i jak temu zaradzić?
Nauczenie korzystania kota z kuwety już od pierwszych dni w naszym domu to podstawa. Niestety, czasami kociak nagle przestaje korzystać z kuwety, mimo że wcześniej robił to chętnie. To jeden z problemów behawioralnych. Jest wiele przyczyn, dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą. Ich ustalenie jest ważne, aby móc podjąć odpowiednie kroki w celu wyeliminowania problemu.
Koty to bardzo czyste i wybredne zwierzaki. Jest mało prawdopodobne, aby załatwiały się lub oddawały mocz poza kuwetą. Jeżeli tak się dzieje, musisz znaleźć przyczynę takiego zachowania.
Dlaczego kot nie chce używać kuwety?
Zmiany w zachowaniu kota zawsze mają swoje przyczyny. Zwierzęta nigdy nie działają „ze złośliwości”, pomimo popularnego przekonania. To samo dotyczy załatwiania się poza kuwetą. Istnieje wiele powodów takiego zachowania, a niektóre z nich mogą dotyczyć samej kuwety. Kot może nie chcieć z niej korzystać, jeśli jest za mała lub zabudowana. Problemem może być również utrudniony dostęp do kuwety, na przykład, gdy jest ona zablokowana przez inne przedmioty. Oba te przypadki wynikają z faktu, że koty instynktownie wybierają miejsce do załatwiania się, z którego mogą obserwować otoczenie i łatwo uciec w razie potrzeby. Należy również zwracać uwagę na ilość żwirku w kuwecie. Może się też okazać, że kotu po prostu nie odpowiada dany rodzaj żwirku.
Jakie są przyczyny zdrowotne załatwiania się kota poza kuwetą?
Jeżeli kot oddaje mocz poza kuwetą, nie lekceważ problemu! Pamiętaj, że przyczyny załatwiania się kota poza kuwetą mogą mieć podłoże zdrowotne. Dlatego też jeśli zauważysz, że Twój kot oddaje mocz na podłogę, warto zainteresować się jego stanem zdrowia. Może to być spowodowane nie tylko różnymi schorzeniami układu moczowego, takimi jak zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie cewki moczowej, kamica pęcherza moczowego czy niewydolność nerek. Jednym tylko z powodów, dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą, jest choroba dolnych dróg moczowych. Idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego kotów (FIC) – FLUTD jest nasilane przez stres. Choroba wymaga bezzwłocznej konsultacji z weterynarzem. Kot z FIC ma trudności załatwianiem się i odczuwa ból podczas oddawania moczu. Problemy z załatwianiem się do kuwety mogą wystąpić również przy biegunce, która często wynika z niestrawności, nagłej zmiany diety lub infekcji pasożytniczych. Niekorzystanie z kuwety przez kota, mimo że wcześniej nie było z tym problemu, może również wynikać z wieku. U starszych kotów często pojawiają się inne dolegliwości, takie jak zapalenie stawów, które utrudniają wykonywanie wcześniejszych czynności. Do załatwiania się poza kuwetką dochodzi także przy cukrzycy, demencji, w przypadku bólu po usunięciu pazurów, czy nawet chorób zębów.
Dlaczego kot oddaje mocz poza kuwetą? Zmiany środowiskowe
Koty są indywidualistami. Potrzebują swojej przestrzeni bez konieczności konfrontacji z innymi kotami. Dlatego jedzenie, woda, drapaki, miejsca zabawy, odpoczynku, powinny być dostępne w wielu oddzielnych miejscach. Pozwoli to zwierzakowi uniknąć stresu i rywalizacji z innymi kotami w domu. Nawet jeżeli posiadasz wyłącznie jednego kota, warto zadbać o odpowiednią liczbę kuwet, karmy i wody. Należy jest ustawić w oddzielnych miejscach. Pamiętaj też, że zmysł węchu to dla kotów sposób na ocenę otoczenia. Przeprowadzka, wprowadzenie nowych zapachów, materiałów, detergentów, spowoduje zakłócenie sensorycznego postrzegania otoczenia przez kota. To niestety może pociągnąć za sobą oddawanie przez kota moczu poza kuwetą.
Załatwianie się w innych miejscach przez niechęć do kuwety
Kotu może nie pasować wszystko: sama kuweta, jej wielkość, ustawienie, żwirek lub wszystko razem. Niezadowolony zwierzak znajdzie sobie wówczas inne miejsce do załatwiania się i oddawania moczu. Może to być wanna, podłoga w łazience, dywan, a nawet łóżko, ubrania.
Jak poradzić sobie z kotem, który przestał załatwiać się do kuwety?
Pierwszym krokiem, aby rozwiązać problem załatwiania się kota poza kuwetą, jest sprawdzenie stanu zdrowia futrzaka. Pomoże to ustalić, czy przyczyna niekorzystania z kuwety wynika z problemów zdrowotnych czy behawioralnych. Jeśli zauważysz jakiekolwiek objawy chorobowe, konieczne będzie przeprowadzenie odpowiednich badań, takich jak badanie moczu i USG, aby wykluczyć kamicę pęcherza. Kluczowe jest też badanie krwi i RTG, które mogą pomóc w znalezieniu źródła problemu i doborze odpowiedniego leczenia. Może okazać się, że trudności z utrzymaniem czystości wynikają ze stresu. Staraj się poświęcić kotu więcej uwagi i troski, zapewnić mu codzienną zabawę. W niektórych przypadkach należy skonsultować się z behawiorystą i rozważyć stosowanie feromonów.
Często wystarczające może być przestawienie kuwety w spokojniejsze miejsce, zmiana żwirku czy częstsze czyszczenie i mycie kuwety. Kupując nową kuwetę pamiętaj, aby była co najmniej 1,5 raza dłuższa od długości ciała kota. Brudny żwirek usuwaj codziennie nawet kilka razy, a samą kuwetę postaraj się myć i dezynfekować raz w tygodniu lub co dwa tygodnie. Nigdy nie przesuwaj kuwety, ponieważ może to zmylić kota i wtedy będzie próbować załatwić się w poprzednim miejscu.
Nigdy nie wymierzaj kary kotu, który załatwia się i oddaje mocz poza kuwetą
Nie możesz karać swojego kota za oddawanie moczu i załatwianie się poza kuwetą. Kot nie sika poza kuwetą na złość Tobie. Daje ci wskazówkę, że coś jest nie tak i potrzebuje twojej pomocy. Karząc kota tylko pogłębisz problem, a Twój pupil zacznie się bać. Kara zniszczy również więź między Tobą a zwierzakiem. Nie używaj też żadnych środków odstraszających (np. pistoletu na wodę, skórki cytrusów, pieprzu). Kot przeniesie się w inne miejsce.
Warto uważnie obserwować kota, aby w porę zauważyć wszelkie niepokojące zachowania. Załatwianie się kota poza kuwetą może mieć podłoże zdrowotne, a nie być kaprysem. Dlatego nigdy nie lekceważ niepokojących objawów.