Święta i pies? Poznaj 7 wskazówek jak zapewnić bezpieczne Boże Narodzenie futrzakowi
Święta Bożego Narodzenia to okres intensywnych przygotowań. Dla psa mogą być to równie stresujące dni. Mniej czasu poświęcanego na wspólną zabawę, nowe przedmioty, zapachy, smaki. Chcesz zminimalizować ryzyko niebezpiecznych sytuacji? O tych 7 wskazówkach musisz pamiętać.
Nie zmieniaj psu jego codziennego rytmu
Chociaż w tym czasie masz dziesiątki innych rzeczy do załatwienia, nie zapominaj o swoim psie. Jego potrzeby powinny być dla Ciebie priorytetem. Czworonóg ma swoje pory posiłków i spacerów. Nie stresuj go niepotrzebnie, zmieniając jego rozkład dnia, czy ograniczając spacery do niezbędnego minimum. Pies nie będzie wiedział, co się dzieje i dlaczego nagle w jego życiu pojawiają się takie zmiany. Spacer i dla Ciebie będzie doskonałym sposobem na chwilę odpoczynku i oderwania myśli od świątecznych przygotowań.
Choinka bożonarodzeniowa i pies
Wybór choinki na Boże Narodzenie zależy od temperamentu psa. Są czworonogi, których choinka w domu w ogóle nie będzie interesować. Niestety te bardziej ciekawskie rozrabiaki mogą narobić nie lada problemu. Dlaczego? Zarówno igły ze sztucznej, jak i żywej choinki są dla psa niebezpieczne. Mogą uszkodzić jelita czworonoga. Żywe drzewa mogą również zawierać chemikalia w wodzie u ich podstawy. Spożycie takiego płynu dla psa będzie miało przykre skutki.
O czym jeszcze pamiętać? Zadbaj o to, aby wiszące na choince ozdoby były poza zasięgiem Twojego psa. Unikaj też wieszania pierników i cukierków, aby zapach nie przyciągał futrzaka do drzewka. Wszelkie kable od lampek staraj się schować (np. w pudełku lub po prostu użyj osłony). Pod drzewkiem najlepiej ustaw solidne atrapy prezentów, bez szeleszczących elementów. Uniemożliwi to psu wchodzenie pod choinkę.
Świąteczne ozdoby a bezpieczeństwo psa
Świąteczne ozdoby, choć piękne, mogą stanowić niebezpieczeństwo dla psa. Nigdy nie umieszczaj bożonarodzeniowych dekoracji w zasięgu swojego futrzaka. Wiele z nich, jak lampki choinkowe, łańcuchy czy ozdoby choinkowe, mogą zostać połknięte lub uszkodzone przez ciekawskiego futrzaka. Staraj się zawieszać dekoracje na wyższych gałęziach, z dala od zasięgu psa. Bardzo niebezpieczne dla psów mogą być też kule śnieżne. Są wypełnione chemikaliami, a połamane kawałki mogą spowodować poważne uszkodzenie jelit w przypadku połknięcia. Uważaj na szklane bombki, których potłuczonymi fragmentami pies może pokaleczyć sobie łapy.
Aby zminimalizować ryzyko:
- Nigdy nie zostawiaj na stole zapalonych świec.
- Używaj ozdób, które nie mają małych, łatwych do połknięcia części.
- Upewnij się, że choinka jest stabilna i dobrze przymocowana, by uniknąć jej przewrócenia.
Prezenty pod choinką
Zachowaj czujność, jeżeli prezenty mogą być artykułami spożywczymi, przysmakami i zabawkami dla psa. Niesamowity węch Twojego psa i jego naturalna ciekawość przyciągną go do tego typu prezentów. Chwila nieuwagi i magia Świąt Bożego Narodzenia pryśnie niczym bańka mydlana. Najlepiej staraj się trzymać prezenty poza zasięgiem czworonoga. Jeżeli zamierzasz spędzić Święta w większym gronie, nie otwierajcie wszystkich prezentów przy psie. Psiak, skaczący na gości, szczekający i podekscytowany szeleszczeniem, nowymi zapachami, wprowadzi stresującą atmosferę. To recepta na katastrofę… I co również istotne, nigdy nie zostawiaj porozrzucanych wstążek, opakowań foliowych i papierów po prezentach, które mogą psa zainteresować. Lepiej od razu je wyrzucić.
Niebezpieczna nie tylko czekolada. Świąteczne menu a pies
Spojrzeniu psa nie da się odmówić. Jednak przysmaki, które cieszą ludzkie podniebienia niekoniecznie będą dobre dla futrzaka. Wszelkiego rodzaju wędliny, pasztety, czekolady, ciasta, dla psa są szkodliwe, a nawet trujące. To samo dotyczy winogron, cytrusów, grzybów jadalnych.
Niebezpieczna dla psa jest czekolada, gdyż zawiera substancję chemiczną zwaną teobrominą. Może powodować łagodne lub zagrażające życiu objawy w przypadku spożycia przez psy. Powaga zatrucia czekoladą zależy od ilości spożytej czekolady, wagi psa i zawartości kakao w czekoladzie. Ciemniejsze odmiany czekolady są zwykle bardziej toksyczne dla psów. Kiedy pies zje czekoladę, nie wpadaj w panikę. Podaj mu węgiel aktywowany w dawce 1-2 g/kg masy ciała (jeżeli nie upłynęło więcej niż 3 godziny od zjedzenia czekolady przez psa).
Przed głównym posiłkiem nakarm psa, wtedy nie będzie miał ochoty na ludzkie smakołyki. Poproś też swoich gości, aby nie dokarmiali pupila świątecznym jedzeniem. Przygotuj wcześniej odpowiednie przysmaki dla czworonoga, którym będziecie mogli częstować futrzaka.
Zachowaj szczególną ostrożność, jeżeli używasz sznurków do przygotowywania potraw, np. kurczaka, indyka, pieczeni. Nie pozostawiaj resztek kości, których spożycie przez psa może skończyć się śmiercią. Pamiętaj, aby zawsze zamykać kosz na śmieci i ewentualnie odpowiednio go zabezpieczyć przed ewentualnym otwarciem przez psa.
Nadzoruj najmłodszych gości
Dzieci nie zdają sobie sprawy, że nadmierne pieszczoty, mocne przytulanie za szyję, tarmoszenie, mogą być przez psa źle odebrane. Dlatego nie pozostawiaj ich z futrzakiem bez nadzoru. Staraj się kontrolować, czy pies czuje się komfortowo, a najmłodsi obchodzą się z Twoim czworonożnym przyjacielem we właściwy sposób. Szczególną ostrożność zachowaj wtedy, kiedy pies jest lękliwy.
Bożonarodzeniowe rośliny szkodliwe dla psa
Kwiaty takie jak poinsecja, ostrokrzew, amarylisy i jemioła mogą być przez psa spożyte i doprowadzić do zatrucia. Bardzo niebezpieczna jest dla psa Gwiazda Betlejemska. Roślina zawiera naturalnie występujące trucizny wpływające na serce, w szczególności kardenolidy lub bufadienolidy. Trucizny te nazywane są toksynami glikozydowymi serca i bezpośrednio zakłócają równowagę elektrolitową w mięśniu sercowym. Objawy zatrucia Gwiazdą Betlejemską u psa to ślinotok, wymioty, rozszerzone źrenice, drżenie, a nawet śmierć. Jeżeli Twój pies połknął kawałek Gwiazdy Betlejemskiej, skontaktuj się bezzwłocznie z weterynarzem.
Popularny grudnik (znany także jako kaktus bożonarodzeniowy, szlumbergera) choć nie jest tak silnie trujący jak inne rośliny, może powodować podrażnienia układu pokarmowego psa, w tym ból brzucha, wymioty i biegunkę. Inną niebezpieczną dla psa rośliną jest amarylis: zawiera alkaloidy, które mogą powodować zatrucia pokarmowe, prowadząc do wymiotów, biegunki, osłabienia oraz drgawek.
Oczywiście nie musisz rezygnować z tych ozdób świątecznych. Zawsze warto pamiętać, aby nie zostawiać roślin, które mogą być niebezpieczne dla zwierząt, w miejscach, do których pies ma łatwy dostęp.
Bezpieczne miejsce dla psa w czasie świątecznych spotkań
Boże Narodzenie to czas, kiedy gościmy rodzinę i przyjaciół. Choć wszyscy cieszymy się z towarzystwa, niektóre psy mogą czuć się przytłoczone dużą ilością gości i hałasem. Warto zadbać o to, by pies miał spokojne miejsce, w którym będzie mógł odpocząć, z dala od tłumu i zgiełku. Stwórz dla psa cichy kącik z jego ulubionymi zabawkami i legowiskiem. Jeśli pies jest wrażliwy na hałas, postaraj się ograniczyć jego kontakt z gośćmi. Upewnij się, że pies ma zawsze dostęp do świeżej wody.
Boże Narodzenie z psem może wiązać się z wyrzeczeniami i baczniejszym obserwowaniem pupila. Jednak zdrowie czworonożnego przyjaciela powinno być zawsze na pierwszym miejscu. Kilka powyższych wskazówek pozwoli cieszyć się Wam Świętami bez zbędnych niespodzianek. Pamiętaj, aby w razie nagłej sytuacji mieć pod ręką numer telefonu do weterynarza, który pełni dyżur świąteczny.