9 wskazówek, jak przygotować zwierzaka na przyjście dziecka?
Przygotowanie psa lub kota na pojawienie się dziecka to emocjonujący, ale i niezwykle wymagający czas. Każda decyzja ma tu znaczenie. Kluczowe jest, aby nowy członek rodziny, jak i pupil, czuli się kochani i bezpieczni. Masz zwierzaka, który jest przyzwyczajony do pełnej uwagi? Warto wcześniej pomyśleć o tym, jak zareaguje on na nowego przybysza, aby uniknąć dodatkowych zmartwień.
Dzieci i zwierzęta mogą budować wspaniałe relacje. Jednak wymaga to niezwykle przemyślanego podejścia. Należy zadbać o to, by czworonożny przyjaciel był odpowiednio przygotowany na zmiany, które nadchodzą. W artykule przedstawiamy kilka kroków, które pomogą mu w tej wyjątkowej chwili. Stopniowe przyzwyczajanie zwierzaka do zmian przed pojawieniem się dziecka może sprawić, że wszystko przebiegnie znacznie sprawniej. Zadbanie o to, aby ich pierwsze doświadczenia były pozytywne, pomoże Twojemu zwierzakowi i dziecku zostać najlepszymi przyjaciółmi.
1. Stopniowo wprowadzaj zmiany w domu przed narodzeniem dziecka
Zanim maluszek pojawi się na świecie, warto zacząć wprowadzać drobne zmiany w codziennym życiu psa lub kota. Taka zmiana może być stresująca. Warto robić to powoli, dając pupilowi czas na adaptację.
- Nowe przedmioty: kup i wcześniej zacznij wprowadzać do domu meble do pokoju dziecka (szafki, dywan, łóżeczko dla dziecka) i przedmioty, które będą związane z nowym członkiem rodziny – wózek, zabawki, krzesełko do karmienia. Pozwól zwierzęciu powoli przyzwyczajać się do ich obecności. Dzięki temu Twoje futrzak będzie miał dużo czasu na przyzwyczajenie się do nowych widoków i zapachów. Z czasem będą one wzbudzać mniejsze zainteresowanie. Pamiętaj, żeby nie zmieniać całego wystroju na raz. Takie nagłe zmiany mogą być przytłaczające i bardzo stresujące dla zwierzęcia.
- Nie tylko dźwięki: maluchy potrafią być głośne, a na początku zdarza się to dość często. Spróbuj odtwarzać dźwięki, które mogą występować w czasie codziennego życia maluszka. Możesz np. włączać w obecności psa lub kota nagrania z odgłosami płaczu dziecka. Dzięki temu twój pupil może przyzwyczaić się do tych nowych dźwięków w bezpiecznym i spokojnym otoczeniu.
- Zaangażuj inne zmysły: zwierzaki polegają na swoich zmysłach – węchu, wzroku i słuchu. Pomóż czworonogowi przyzwyczaić się do nowych doświadczeń, które są przed nim. Na kilka tygodni przed terminem porodu możesz zacząć nosić „dziecko”. Idealnie sprawdzi się tu lalka lub pluszowy miś owinięty w kocyk. Pomoże to Twojemu zwierzakowi przyzwyczaić się do tego, że nosisz coś ze sobą. Umieszczanie przedmiotów od przyjaciół lub rodziny, którzy mają małe dzieci, w domu lub w pokoju dziecinnym pomoże Twojemu zwierzakowi zaakceptować zapachy nowego dziecka. Nagradzaj swojego zwierzaka pochwałami, uwagą lub smakołykami, jeśli pozostanie spokojny i zrelaksowany. Jeżeli będzie nadmiernie podekscytowany, ignoruj pupila, aby nauczył się, że bycie spokojnym to sposób na pochwały i odrobinę uwagi. Nie karz swojego zwierzaka za złe zachowanie. Wtedy będzie kojarzył „dziecko” z negatywnymi uczuciami. Może to spowodować problemy, gdy pojawi się niemowlak.
2. Sprawdź stan zdrowia swojego kota lub psa
- Już na wczesnym etapie ciąży sprawdź, czy szczepienia Twojego zwierzaka są aktualne. Wyklucz ryzyko przypadkowego przekazania niechcianych pasożytów Tobie lub Twojemu nowo narodzonemu dziecku. Sprawdź obecność pcheł i pamiętaj o odrobaczeniu kota lub psa.
3. Uważaj na żwirek dla kota, ale bez paniki
Zaleca się, aby kobiety w ciąży unikały czyszczenia kocich kuwet. Ma to na celu zapobieżenie infekcji zwanej toksoplazmozą. Jeśli musisz zmienić żwirek i wyczyścić kuwetę kota, załóż gumowe rękawiczki i dokładnie umyj ręce. Toksoplazmoza to rzadka chorobę pasożytnicza kotów, bardzo niebezpieczna dla nienarodzonego dziecka. Niestety zakażenie toksoplazmozą może prowadzić do poronienia. Ponieważ toksoplazmoza może być przenoszona przez kontakt z odchodami kotów, właścicielom kotów zaleca się zmniejszenie ryzyka poprzez nie wypuszczanie kotów na zewnątrz. Ważne jest, aby pamiętać, że tylko kot może wydalić pasożyta z odchodami. Sam kontakt z kotem lub innymi wydzielinami ustrojowymi zwierzaka, nie jest niebezpieczny! Głaskanie, posiadanie lub mieszkanie z kotem w czasie ciąży jest całkowicie w porządku. Wystarczy dbać o higienę i to wszystko.
4. Zadbaj o przestrzeń pupila
W miarę jak przygotowujesz pokój i miejsce dla dziecka, pamiętaj również o zapewnieniu przestrzeni dla swojego zwierzaka. Nowa sytuacja w domu może sprawić, że zwierzę poczuje się zaniepokojone lub mniej komfortowo. W końcu to na jego terytorium pojawi się nowa istota.
- Osobna przestrzeń: stwórz dla pupila miejsce, w którym będzie mógł odpocząć, z dala od zgiełku związanego z narodzinami i pojawieniem się dziecka. Może to być cichy kącik lub kocyk, na którym będzie czuł się bezpiecznie. Stwórz przestrzeń, w której Twój zwierzak będzie się mógł schować, gdy wszystko stanie się dla niego trochę za trudne. Połóż dywan wełniany, aby miał swoje ciepłe miejsce. Może to być miejsce w osobnym, cichym pokoju. Dobrym pomysłem jest położenie legowiska za sofą lub dużym meblem. Koty czują się najbezpieczniej, gdy są wysoko. Nowy, wysoki drapak w cichym pomieszczeniu to doskonałe schronienie dla kota!
- Czas tylko dla zwierzęcia: nawet po narodzinach dziecka staraj się znaleźć czas, by poświęcić uwagę swojemu zwierzakowi. Może to być wspólny spacer, zabawa czy czułości. Zmiany związane z nowym członkiem rodziny mogą sprawić, że zwierzę poczuje się odrzucone. Zadbaj, aby kot lub pies miał poczucie, że wciąż jest ważnym członkiem rodziny.
5. Ustal granice z wyprzedzeniem
W Twoim domu są pokoje, które staną się „wolne od zwierząt” po urodzeniu dziecka? Zacznij przyzwyczajać swojego zwierzaka do tych nowych zasad na długo przed porodem. Bramki dla dzieci to świetny sposób na trzymanie psów z dala od danego obszaru. W przypadku kotów może być konieczne zamknięcie tych drzwi. Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do wskakiwania na sofę lub łóżko, możesz go nauczyć, aby czekał na polecenie, zanim będzie mógł wstać.
6. Przygotuj zwierzaka do spotkania z dzieckiem
Przed narodzinami dziecka warto zacząć przygotowywać zwierzę na kontakt z niemowlęciem. Owszem, może wydawać się to skomplikowane. Małe kroki mogą pomóc w przejściu przez ten stresujący okres.
- Szkolenie i zasady
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, warto rozpocząć szkolenie pupila. Przypomnij mu podstawowe zasady, takie jak „siad”, „zostań”, czy „nie”. To pomoże w kontrolowaniu sytuacji, gdy dziecko już się pojawi.
- Przyzwyczajenie do nowych zapachów i dotyku
Jeśli twój zwierzak ma tendencję do nadmiernej reakcji na nowe zapachy, zacznij przyzwyczajać go do nich. Co możesz zrobić. Wprowadź do domu zapachu oliwki dla dzieci czy innych kosmetyków, które będziesz używać. Ponadto, jeśli zwierzę jest dość wrażliwe, stopniowo przyzwyczajaj je do dotyku w miejscach, które będą bliskie dziecku, na przykład w okolicach twarzy czy rąk.
7. Stopniowo zapoznaj pupila z dzieckiem
Kiedy dziecko już przyjdzie na świat, pierwsze spotkanie będzie nieuniknione. Należy podejść do tego w sposób spokojny i ostrożny. Zwierzę, jak i dziecko muszą czuć się komfortowo.
- Pierwsze spotkanie
Kiedy dziecko po raz pierwszy pojawi się w domu, spotkanie nie może być zbyt gwałtowne. Pozwól zwierzęciu powoli zapoznać się z nowym członkiem rodziny, zachowując spokój. Przez pierwsze dni utrzymuj dystans i obserwuj reakcje swojego pupila. Nie rób nic na siłę.
- Wprowadź swoje dziecko, gdy Twój zwierzak jest spokojny i zrelaksowany
Kiedy dziecko pojawia się w domu po raz pierwszy, możesz zapoznać swojego zwierzaka z jego zapachem. Pokaż mu najpierw ubranka niemowlaka lub jego kocyk. Po pokazaniu mu zapachu możesz delikatnie pozwolić swojemu zwierzakowi przywitać się z nowym przybyszem w cichym pomieszczeniu pod ścisłym nadzorem. Jeśli stanie się podekscytowany, spokojnie oddal się od pupila. Zacznij od nowa, gdy Twój zwierzak trochę się uspokoi.
- Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Pamiętaj, że niemowlęta są delikatne. Zwierzęta, choć często bardzo łagodne, mogą reagować na nieznane bodźce w różny, nieoczekiwany sposób. Warto mieć przygotowaną przestrzeń, w której dziecko będzie bezpieczne, a zwierzak nie będzie miał do niego bezpośredniego dostępu. Zaczekaj z pierwszym zapoznaniem. Za nim dojdzie do kontaktu niemowlaka ze zwierzakiem, niech obie strony poczują się komfortowo. Nie musisz się spieszyć i wywierać presji na pupilu.
- Nigdy nie zostawiaj dziecka i zwierzaka bez opieki!
Dziecko nigdy nie powinno być pozostawiane bez opieki z żadnym zwierzęciem, czy to psem, czy kotem. Powinieneś być w zasięgu ręki, gdy znajdują się w tym samym pomieszczeniu. Bramki dla dzieci mogą pomóc utrzymać psy z dala od niektórych pomieszczeń. Koty mogą bardzo szybko i cicho przejść przez otwarte drzwi. Dobrym pomysłem jest zakup specjalnej moskitiery na łóżeczko dziecięce (z tiulu, siatki) lub kojca dla dziecka, czy namiotu dla niemowląt. Powstrzyma to kota lub psa przed zbytnim zbliżeniem się do niemowlaka.
8. Obserwuj zwierzaka i reaguj na sygnały
Bardzo ważne jest, by zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez zwierzę. Zarówno psy, jak i koty są w stanie wyczuć zmiany w swoim otoczeniu. Mogą okazywać swoje emocje poprzez zachowanie. Obserwuj swojego pupila. Jeśli zauważysz jakiekolwiek oznaki niepokoju lub stresu, postaraj się je złagodzić. Warto również skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą zwierzęcym, który może pomóc w problematycznych sytuacjach.
9. Daj zwierzakowi czas na adaptację
Pamiętaj, że każdy zwierzak potrzebuje czasu, by przystosować się do nowej sytuacji. Nawet jeśli zwierzak wydaje się spokojny i opanowany, wciąż może przeżywać stres. Bądź cierpliwy i daj mu czas na dostosowanie się do nowego rytmu życia.
Przygotowanie zwierzęcia na przyjście dziecka wymaga cierpliwości, uwagi i troski. Odpowiednie podejście sprawi, że zarówno twój pupil, jak i dziecko, będą mogli cieszyć się wzajemnym towarzystwem. Między zwierzakiem i dzieckiem mogą powstać wspaniałe relacje – pełne miłości, zaufania i wzajemnego szacunku. Pamiętaj, że najważniejsze jest dobro wszystkich członków rodziny. Dlatego poświęć czas na to, by każdy czuł się kochany i bezpieczny w tej nowej sytuacji.