Zdrowie kota

Lilie – śmiertelne niebezpieczeństwo dla kotów

Udostępnij wpis:

Aktualizacja wpisu: 4 lutego, 2025

Pomimo tego, że lilie są popularnymi roślinami w domu i ogrodzie, są trujące dla kotów. Kiedy kot połknie fragment lilii, ta wpływa negatywnie na jego nerki. Już w ciągu 24 godzin może pojawić się ich niewydolność. Brak interwencji medycznej może doprowadzić do śmierci mruczka. Wystarczy, że zwierzak nadgryzie liść lub płatek lilii, zliże trochę pyłku lilii z łap lub napije się wody z wazonu z ciętymi liliami… I tragedia gotowa.

Koty są ciekawskie z natury. Bukiet lilii na stole od razu przyciągnie ich uwagę. Ocieranie się, wąchanie, a na końcu próba podgryzania. Do nieszczęścia i zatrucia liliami przez kota wiele nie potrzeba…

Dlaczego lilie są trujące dla kota?

Owszem, lilie są piękne, ale niezwykle niebezpieczne dla kotów. Nie ma tu znaczenia odmiana: lilia azjatycka, tygrysia, wielkanocna, orientalna. Czy zdajesz sobie sprawę, że każda część lilii –  kwiaty, liście, łodygi, pyłek i nawet woda z wazonu są silnie toksyczna dla kotów? Substancja toksyczna zawarta w liliach nie została jeszcze dokładnie zidentyfikowana. Wiadomo jednak, że nawet niewielka ilość może spowodować poważne uszkodzenie nerek. Wystarczy, że mruczek otrze się o lilię, powodując opadanie pyłku na jego sierść, którą później zliże i połknie.

Jakie są objawy zatrucia liliami?

Objawy zatrucia liliami mogą pojawić się już w ciągu kilku godzin od kontaktu z rośliną. Na początku są łagodne. Dlatego warto sprawdzić, czy kwiat nie jest np. nadgryziony. Do najczęstszych symptomów należą:

  • wymioty i nudności,
  • brak apetytu,
  • letarg i osłabienie,
  • nadmierne pragnienie lub brak oddawania moczu (oznaka uszkodzenia nerek).

Wczesne objawy zatrucia liliami u kotów obejmują obniżony poziom aktywności, ślinotok, wymioty i utratę apetytu. Objawy te zaczynają się od 0 do 12 godzin po spożyciu. Objawy uszkodzenia nerek pojawiają się około 12 do 24 godzin po spożyciu i obejmują zwiększone oddawanie moczu i odwodnienie. Niewydolność nerek występuje w ciągu 24 do 72 godzin i prowadzi do śmierci, jeśli kot nie jest leczony. Wczesne leczenie weterynaryjne znacznie poprawia rokowania kota. Jeśli jednak leczenie zostanie opóźnione o 18 godzin lub więcej po spożyciu, kot na ogół będzie miał nieodwracalną niewydolność nerek.[1]

Jeśli zauważysz u swojego kota jakiekolwiek z tych objawów i wiesz lub podejrzewasz, że miał kontakt z liliami, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem.

Co zrobić, jeśli kot zje lilię?

Lepiej zapobiegać, niż leczyć lub stracić zwierzaka. Jeżeli masz w domu kota, po prostu wybierz inne kwiaty.  Nie trzymaj lillii w wazonie, ani nie sadź ich w ogrodzie. Ponadto warto edukować bliskich i znajomych o zagrożeniach związanych z liliami. Unikniesz w ten sposób sytuacji, w której ktoś nieświadomie narazi twojego pupila na niebezpieczeństwo, przynosząc na przykład bukiet z liliami. Jeśli twój kot miał kontakt z lilią, należy działać szybko. Skontaktuj się z weterynarzem, nawet jeśli nie wystąpiły jeszcze objawy zatrucia. Brak leczenie po zjedzeniu lilii przez kota lub wypicie wody z wazonu to pewna śmierć. Działaj szybko! Zmyj z kociego futra ewentualne pozostałości pyłku z lilii. Leczenie jest najbardziej skuteczne, jeśli rozpocznie się je w ciągu maksymalnie 6 godzin od kontaktu z toksyczną rośliną.

Weterynarz może zalecić:

  • sprowokowanie wymiotów,
  • podanie węgla aktywowanego, aby ten wchłonął wszelkie toksyny, które nadal znajdują się w żołądku,
  • przeprowadzenie intensywnej terapii w celu ochrony nerek,
  • w ciężkich przypadkach konieczne może być podłączenie kota do kroplówki oraz hospitalizacja,
  • dializa jest ostateczną formą leczenia, ale może uratować życie Twojego kota, jeśli uszkodzenie nerek posunęło się zbyt daleko.  

Przeżuty kawałek rośliny lub kawałki rośliny znajdowane są w wymiocinach. Czynność nerek ocenia się za pomocą badania krwi i moczu. Jeśli to możliwe, zabierz ze sobą roślinę lub zdjęcie rośliny do kliniki weterynaryjnej, aby pomóc w diagnozie.

Lilie, choć piękne, stanowią śmiertelne zagrożenie dla kotów. Świadomość ryzyka i szybkie działanie w przypadku kontaktu z tymi roślinami mogą uratować życie twojemu pupilowi. Dbaj o bezpieczeństwo swojego kota, eliminując lilie z jego otoczenia i edukując innych na ten temat. Pamiętaj, że zdrowie i życie twojego zwierzaka są bezcenne!

[1] Lovely Lilies and Curious Cats: A Dangerous Combination | FDA, dostęp 04.02.2025

0 0 votes
Ocena artykułu
Udostępnij wpis:
Subscribe
Powiadom o
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Ludzie mają świadomość, że niektóre rośliny są niebezpieczne, a i tak je kupują. Ja nie ryzykuje. Ewentualnie jakieś paprotki i storczyki.

To prawda, koty są bardzo ciekawskie. Mogą mieć spokojny charakter, ale nowy kwiat nie umknie ich uwadze. To tragedii niestety nie trzeba wiele. 🙁

Ludzie sadzą lilie w ogrodach, nie zdając sobie sprawy, jakie niesie to niebezpieczeństwo dla kotów wolnożyjących lub wychodzących. 🙁

Nie zezwalamy na kopiowanie treści.