PiesZachowanie

Agresja lękowa u psa – skąd się bierze i jak sobie z tym poradzić?

Jak rozpoznać agresję lękową u psa? Co robić kiedy zdiagnozujesz agresję lękową u swojego psa? Jeśli chcesz znać odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące lękliwych psów, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. 

Agresja lękowa to problem, z którym spotyka się wielu właścicieli psów. Kiedy zauważysz pierwsze objawy tego zaburzenia powinieneś zacząć działać. Im szybciej zabierzesz się za szkolenie, tym szybciej pomożesz swojemu psu radzić sobie w trudnych sytuacjach. Agresja lękowa u psa nie jest spowodowana tym, że pies jest agresywny, tylko nie wie jak radzić sobie w trudnych dla niego sytuacjach. To ty, jako opiekun psa musisz pokazać mu jak ma się zachowywać. 

Jak rozpoznać agresję lękową u psa?

Jak już wcześniej zostało wspomniane agresja lękowa nie ma na celu zaatakowanie innego psa czy człowieka. Lękliwy pies może rzucić się na obcego psa, jednak nie powinien go ugryźć. Najczęściej kończy się na szczekaniu bądź ucieczce zalęknionego psa. Agresję lękową możesz rozpoznać w czasie spacerów. Twój pies może dziwnie reagować na innych ludzi bądź psy. Może to być nagle zatrzymywanie się w miejscu, piszczenie czy warczenie. Zlękniony pies będzie także próbował oddalić się od niepokojącego go obiektu. Błędem wielu opiekunów jest to, że w takich sytuacjach przyciągają psa do ciebie i każda mu iść obok swojej nogi. W ten sposób nie dają psu możliwości na oddalenie się i zostaje mu jedynie szczekanie, żeby odstraszyć zbliżające się zagrożenie. 

Co powinieneś robić kiedy zauważysz u swojego psa agresję lękową?

Gdy tylko zauważysz u swojego pupila oznaki agresji lękowej, powinieneś jak najszybciej zacząć działać. Jeśli twoje szkolenie nie przyniesie oczekiwanego efektu, zasięgnij pomocy specjalisty. Przede wszystkim zacznij od zwracania większej uwagi na swojego psa zarówno w czasie spacerów, jak i w domu. Zwróć uwagę na to co powoduje u niego lęk. W ten sposób będziesz mógł skutecznie działać. Na początku szkolenia postaraj się unikać sytuacji, w których twój pies odczuwa lęk. Jeśli zauważysz niepokój w czasie spaceru, najlepiej daj psu czas na oswojenie się z sytuacją. Niech twój pupil zdecyduje co chce zrobić. Przykładowo, jeśli zatrzyma się w miejscu, to stań obok niego, aż zagrożenie minie. Jeśli w tym czasie nie będzie szczekał np. na przechodzących ludzi czy psy, możesz go nagrodzić. Jeśli twój pies będzie ciągnął cię na bok, idź za nim i omiń niepokojący go obiekt szerokim łukiem. Idź tak, abyś był między psem a czymś co go niepokoi. W ten sposób pies będzie czuł się bezpieczniej w twojej obecności. 

Zdarza się tak, że pies widząc w oddali ludzi bądź psy zaczyna warczeć bądź zwalnia szykując się do ataku. W tej sytuacji najlepiej odsuń się na bezpieczną odległość i odwróć czymś uwagę psa. Możesz kazać mu usiąść bądź wydać inne komendy, które sprawią, że pies skupi swoją uwagę na tobie. Równie dobrze możesz rozsypać smakołyki w trawie. Dzięki temu twój pupil zajmie się ich szukaniem, a niepokojący go obiekt oddali się na bezpieczną odległość. Ćwiczenia te mają na celu pokazanie psu, żeby zwracał uwagę na ciebie, a nie na otoczenie. Z czasem nauczy się, że kiedy coś go zaniepokoi to może liczyć na twoje wsparcie. Czasem kiedy pies się wystraszy np. jakiegoś nagłego hałasu wystarczy zatrzymać się i pogłaskać go.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zezwalamy na kopiowanie treści.