PasożytyPies

Choroby odkleszczowe u psa

Kleszcze od wiosny do jesieni są problemem wszystkich właścicieli psów. Niestety oprócz tego, że gryzą zwierzęta i powodują swędzące zmiany na skórze czworonogów, to mogą też przenosić groźne choroby. Niestety bolerioza nie jest jedynym schorzeniem, które może być skutkiem ugryzienia psa przez kleszcza.

Ugryzienie psa przez kleszcza to poważne zagrożenie, którego nie można ignorować. Kleszcze są pasożytami zewnętrznymi, które żywią się krwią swoich żywicieli, w tym ludzi i zwierząt. Warto zrozumieć ryzyko, jakie niesie za sobą ugryzienie przez kleszcza oraz jakie choroby mogą się z tym wiązać.

Babeszjoza u psa – kiedy czas ma znaczenie

Babeszjoza to choroba odkleszczowa wywoływana przez pierwotniaka Babesia canis. Pasożyt atakuje czerwone krwinki gospodarza i prowadzi do silnej anemii. Oprócz tego uszkodzeniu ulegają kluczowe dla życia zwierzaka narządy m.in. nerki, wątroba i mózg. Pierwsze objawy mogą się pojawić już po kilku dniach od ugryzienia przez kleszcza. Leczenie należy rozpocząć natychmiast i najważniejsza jest szybka diagnoza. Podanie odpowiednich leków, które zahamuj dalszą inwazję pasożyta jest kluczowe. Oprócz tego lekarz zawsze zaleca leczenie szpitalne zwierzęcia, aby móc ciągle monitorować jego stan.

Objawy babeszjozy u psów:

  • gorączka, powyżej 40 stopni,
  • apatia,
  • posmutnienie,
  • blade dziąsła,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • mocz o ciemnym zabarwieniu.

Borelioza u psa po ugryzieniu przez kleszcza

U psów występuje rzadziej niż babeszjoza, ale również zdarza się, że czworonogi zarażają się od kleszcza bakterią Borrelią burgdorferi. Gdy kleszcz przyczepi się, potrzebuje 1-2 dni, aby przenieść bakterie wywołujące boreliozę, dlatego ważne jest szybkie usunięcie kleszczy. Ryzyko przeniesienia jest największe w okresach, gdy nimfy (wiosna) i dorosłe osobniki (wiosna i jesień) aktywnie poszukują żywicieli.

Wiele zwierząt może mieć boreliozę i przez pewien czas nie wykazywać żadnych objawów. U psów najczęstsze objawy to gorączka, utrata apetytu, bolesne lub opuchnięte stawy, kulawizna, która pojawia się i znika, obrzęk węzłów chłonnych i letarg. Nieleczona borelioza może prowadzić do uszkodzenia nerek, układu nerwowego i serca. Borelioza atakująca nerki jest drugim najczęstszym zespołem u psów i na ogół jest śmiertelna. Objawy mogą pojawić się nawet po dwóch tygodniach od ugryzienia psa przez kleszcza. Leczenie tej choroby trwa zwykle cztery tygodnie i polega na podawaniu zwierzęciu antybiotyku. Niestety niektóre psy dotknięte boreliozą po ugryzieniu przez kleszcza doświadczają przewlekłego, trwającego całe życie bólu stawów z powodu uszkodzeń spowodowanych przez bakterie.

Anaplazmoza u psa

Anaplazmoza jest wywoływana zakażeniem bakteryjnym przez Anaplasma phagocythophilum lub A. platys. Zwierzę zaczyna chorować tydzień do dwóch tygodni od ugryzienia przez kleszcza. Objawy jak w przypadku boreliozy nie są charakterystyczne, ponieważ pies zaczyna gorzej chodzić, pojawia się sztywność mięśni i gorączka, a także objawy z układu pokarmowego, czyli wymioty. Rokowanie jest dobre o ile lekarz wcześnie postawi prawidłowe rozpoznanie. Wstępną diagnostyką może być test płytkowy z krwi.

Choroby odkleszczowe. Profilaktyka przede wszystkim!

Choroby odkleszczowe, a szczególnie babeszjoza mogą mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia czworonoga. W związku z tym warto dbać o regularną i skuteczną profilaktykę. Metody zabezpieczenia pupili są łatwo dostępne i różne od tabletek przez krople po obroże.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zezwalamy na kopiowanie treści.