PiesZachowanie

Lęk separacyjny u psa – wszystko co powinieneś wiedzieć na ten temat

Pies niszczy rzeczy pod twoją nieobecność i nie wiesz jak sobie z tym poradzić? Jeśli chcesz wiedzieć jak oduczyć psa niszczenia wszystkiego kiedy zostaje sam, to ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Po przeczytaniu będziesz wiedział czym jest lęk separacyjny i jak sobie z nim poradzić.

Lęk separacyjny u psa to problem, z którym zmaga się wielu właścicieli czworonogów. Często przyczyna leży po stronie opiekuna psa. Ludzie zazwyczaj decydują się na kupno bądź adopcję psa w wakacje bądź w czasie dłuższej przerwy w pracy. Może to być np. urlop czy święta. Nie jest to jednak najlepszy pomysł, gdyż pies przyzwyczaja się do twojej obecności, a powrót do pracy będzie dla niego stresujący. 

Skąd się bierze lęk separacyjny u psów i jak to rozpoznać?

Jednym z głównych czynników powodujących występowanie lęku separacyjnego jest przyzwyczajenie psa do tego, że w domu zawsze ktoś się znajduje. Dlatego też, jeśli decydujesz się na kupno psa w czasie urlopu, postaraj się nie spędzać każdej wolnej chwili ze swoim pupilem. Lęk separacyjny może wystąpić u psa w różnym wieku. Najczęściej jednak spotkać się można z tym problemem u psów młodych. Lęk separacyjny objawia się między innymi niszczeniem rzeczy pod nieobecność właścicieli, a także piszczeniem, wyciem czy nadmiernym szczekaniem. Pies może zacząć dziwnie się zachowywać już w momencie twojego wyjścia z domu. Zwróć na to uwagę, gdyż może być to pierwszy objaw. Często to zbyt mała dawka ruchu w ciągu dnia jest przyczyną niszczenia rzeczy. W końcu pies pełen energii pozostawiony sam w domu będzie szukał sposobu na rozładowanie jej. 

Co powinieneś zrobić kiedy u twojego psa wystąpi lęk separacyjny?

Kiedy zauważysz, że twój pies boi się zostawać sam musisz zacząć jak najszybciej działać. Szybka reakcja sprawi, że nawyk niszczenia rzeczy będzie łatwiejszy do wyeliminowania. Masz kilka opcji radzenia sobie z lękiem separacyjnym u psa. Zacznij od pokazania psu, że samotność nie jest czymś złym. Postaraj się nie poświęcać każdej wolnej chwili na zabawę z psem czy głaskanie. Poświęcaj czas dla siebie, a pies w tym czasie powinien zająć się sobą. W ten sposób twój pupil nauczy się, że w ciągu dnia jest czas na zabawę, ale również czas spędzany w samotności. Pies, który nauczy się zajmować sobą będzie lepiej znosił samotność. Zadbaj o to, żeby miał on do dyspozycji różnego rodzaju zabawki. 

Kiedy twój pies zaczyna szczekać bądź wyć w momencie opuszczania przez ciebie domu, musisz odwrócić jego uwagę. Dla wielu psów to właśnie moment, w którym ich opiekun opuszcza dom jest tym najbardziej stresującym. Zanim opuścisz dom pochowaj w różnych miejscach smakołyki, które pies będzie szukał podczas twojej nieobecności. Możesz również zostawić zabawki na przysmaki, które zapewnią psu rozrywkę. Zostaw także włączone radio bądź telewizor, co sprawi, że w domu nie będzie tak cicho. Dzięki temu pies będzie czuł się lepiej. Możesz także zostawiać na łóżku bluzę, w której chodziłeś dzień wcześniej. Twój zapach uspokoi psa w stresującej sytuacji.

Kolejnym etapem jest oswajanie psa z wychodzeniem z domu. Postaraj się codziennie gdzieś wychodzić. Nie chodzi tylko o wyjścia do pracy, ale również krótsze spacery. W ten sposób pokazujesz swojemu pupilowi, że wyjście jest równoznaczne z twoim powrotem. Przed wyjściem do pracy zmęcz psa w czasie spaceru. Aportowanie, długi spacer czy wspólne bieganie zmęczą psa, co sprawi, że będzie on spał przez większość czasu. Wychodząc nie żegnaj psa. Możesz zostawić mu pochowane w różnych miejscach smakołyki bądź zabawki na przysmaki. Po powrocie nie witaj swojego psa kiedy ten jest nadmiernie pobudzony. Daj mu chwile na uspokojenie się. Dopiero wtedy możesz przywitać psa i sprawdzić czy niczego nie zniszczył. Jeśli twój pupil był grzeczny daj mu nagrodę w postaci ulubionego smakołyka i spędź z nim chwilę na zabawie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nie zezwalamy na kopiowanie treści.